Toto leto mnohých Slovákov čaká namiesto zahraničných destinácií cestovanie po našej krásnej krajine. Dnes sa skúsime pozrieť na miesta, ktoré nie sú na prvú až také známe a možno ste o nich ešte ani veľa nepočuli. Prinášame vám 10 neobjavených kútov Slovenska, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť, aj následnú návštevu.
Opátstvo Jasov
Kláštorný komplex je najväčším neskorobarokovým komplexom na Slovensku a radí sa medzi národné kultúrne pamiatky. Jeho stavba sa datuje do rokov 1746 – 1766. Premonštráti na tomto mieste žijú sprestávkami už vyše 800 rokov. V rámci prehliadky si môžete pozrieť nádherný Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, reprezentačné priestory kláštora a francúzsky park. Budete ohromení veľkosťou opátstva ukrytého v nenápadnej dedinke Jasov.
Archeopark- Praveká osada Mokrý kút
Park, lepšie spoznáte obdobie pravekej lužickej kultúry, pozriete si náradie z doby bronzovej, funkčné pece na chlieb, oboznámite sa s vypaľovaním keramiky alebo tavením bronzu. Praveká osada je rozdelená na obytnú časť, hospodársky areál zahŕňajúci pestovanie plodín a chov zvierat a výrobný areál.
Galéria ILUSIA v Liptovskom Mikuláši
Mnoho Slovákov pozná optické ilúzie Tricklandia v Starom Smokovci, no počuli ste už o Galérii ILUSIA v Liptovskom Mikuláši? Je to fascinujúci svet optických klamov, ktoré preveria vaše zmysly. Prečítate si noviny na vrchole mrakodrapu, pohladkáte slona, prejdete sa krajinou lega alebo si zatelefonujete na dne bazéna… Umenie optických ilúzií a 3D malieb vás dostane a doslova nebudete veriť vlastným očiam. Lebo nič tu nie je v skutočnosti také, ako to na prvý pohľad vyzerá!
Slovenské opálové bane
Na území Slanských vrchov medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica sa rozprestierajú slávne opálové bane. Slovenské opály sú na svetových trhoch vysoko cenené pre svoje jedinečné vlastnosti a dokonalú hru farieb. Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil, si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka práve v obci Červenica, ktorej návštevu vám určite odporúčame.
Veterný mlyn v Holíči
Pôsobivá kamenná trojpodlažná budova mlyna z osemdesiatych rokov 19. storočia je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku. V 19. storočí sa tu staval tzv. holandský typ veterných mlynov, medzi ktoré patrí i holíčsky mlyn. Základom bola murovaná budova s kruhovým pôdorysom. Jej pohyblivá strecha s veterným kolesom sa podľa potreby natáčala do smeru vetra. V mlyne sa prestalo mlieť po prvej svetovej vojne. Jeho návšteva je príjemnou oddychovou prechádzkou.
Múzeum školstva a pedagogiky v Bratislave
Základ výstavy tvorí dvanásť najstarších a najvzácnejších predmetov z 15. – 20. storočia, napríklad školské tašky, šlabikáre či vysvedčenia. Môžete navštíviť triedu zostavenú z inventára a učebných pomôcok z troch období: do roku 1918, do roku 1948 a do roku 1968. Zvedavým bádateľom môžu organizátori na štúdium ponúknuť staré učebnice, knihy o dejinách pedagogiky, výročné správy škôl, odborné pedagogické a študentské časopisy, rôzne listinné dokumenty, fotografie a iné zbierkové predmety.
Drevené kostolíky svetového dedičstva UNESCO
Sú špecifickým príkladom sakrálneho staviteľstva. Z viac ako 300 na Slovensku pôvodne postavených drevených kostolov sa zachovalo iba asi šesťdesiat. Ľudoví stavitelia v nich vyjadrili harmóniu duše človeka s prírodou a snahu odpútať sa od všedného života. Mnohé drevené kostolíky sa dodnes využívajú na náboženské obrady. Drevené rímsko-katolícke kostolíky v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne chrámy v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, ale aj svätostánky východného obradu v Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej patria v slovenskej časti Karpatského oblúka k tým najväčším a najzaujímavejším sakrálnym skvostom, ktoré môžete cestou naprieč Slovenskom navštíviť.
Lodný mlyn Kolárovo
Je posledným exemplárom plávajúceho mlyna a jediným lodným mlynom na Slovensku – na mŕtvom ramene Dunaja. V mlyne sídli Múzeum vodného mlynárstva. Mlyn je dnes teoreticky funkčný, v skutočnosti však nefunguje, čoho dôvodom je stojatá voda ramena, má pevnú konštrukciu, aby vydržal nápor jarných ľadov i storočnú vodu. Vedie k nemu 86 m dlhý most, ktorý sa považuje za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe.
Národný park Poloniny
Určite ste už navštívili viaceré národné parky na Slovensku, čo však spraviť si výlet na východ Slovenska a pochodiť si náš najvýchodnejší Národný park Poloniny? Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí, horský celok je známy pod názvom Bukovské vrchy. Pomenovanie Poloniny pochádza od jedinečných horských hrebeňových lúk nachádzajúcich sa nad úrovňou lesa – nakoľko sa v týchto končinách nazývajú poloniny. Svoj domov tu má medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid, mačka divá a dokonca aj zubor hôrny. Na túry poloninskými lesmi tak skoro nezabudnete.
Villa Rustica v bratislavskej mestskej časti Dúbravka
V lokalite Veľká lúka je za stromami pred zrakmi turistov skrytá významná rímska pamiatka známa ako Villa rustica – typ rímskej obytnej stavby, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Archeológovia predpokladajú, že ju asi neobýval Riman, ale rímskou kultúrou ovplyvnený germánsky veľmož. Objekt začali stavať pravdepodobne v 3. storočí n. l. ako rímsky kúpeľ s bazénikmi na studenú, teplú a horúcu vodu. Z ulice Tranovského ste na mieste pešo do 20 minút.
Čo poviete, koľko z uvedených miest ste už navštívili? Prekvapili sme vás niektorými? Slovensko má nekonečne veľa krásnych neprebádaných miest, hor sa na ich skúmanie!