Vyberte stranu

V regióne Banskej Štiavnice si naozaj každý nájde „to svoje“. Región poskytuje vyžitie pre milovníkov pamiatok a histórie, rodiny s deťmi, ale zaujme aj rekreačných športovcov či obdivovateľov umenia a kultúry.

Milovníci pamiatok a histórie

Banská Štiavnica bola po stáročia centrom baníctva a vzdelanosti Európy. Ako zázrakom historické centrum ostalo nedotknuté modernou dobou. Jej história je fascinujúca a veľa z nej sa zachovalo až dodnes. Bola najbohatším ložiskom striebra a zlata. Nazývali ju Strieborným mestom, z pokladov jej podzemia sa stavali paláce vo Viedni a Budapešti, sama bola tretím najväčším mestom Uhorska. V Štiavnici bola špičková veda a školstvo, alchýmia aj slobodomurári. Tu bol prvý krát na svete použitý pušný prach na odstrel horniny, vznikla tu prvá technická univerzita na svete – slávna Banícka akadémia, do sveta sa odtiaľto rozletelo množstvo technických vynálezov. Vznikol tu jeden z najdômyselnejších a najväčších vodoenergetických systémov tých čias: štiavnické tajchy. Ak si chcete Štiavnicu naozaj pozrieť z blízka, určite musíte svoju hlavu skloniť priamo v historickom meste alebo v niektorom penzióniku blízko centra. A že ubytovanie vôbec nezaostáva za leskom a žiarou samotného mesta si môžete byť istí! Napríklad v apartmánoch Strieborný dvor, kde môžete obdivovať kvalitné nábytky, luxusné postele, krásnu kuchyňu aj kúpeľňu, ako aj veľa pekných historických doplnkov z kože, saténu, brokátu či mušelínu. V centre tiež nájdete zaujímavé ubytovanie so starším romantickým štýlom, doplnené modernými prvkami. Farebné ubytovanie centrum – Radničné námestie (nad bývalým café Archanjel) je hneď vedľa kaviarní, podnikov, múzeí a galérií, kultúrnych podujatí, medzi Trotuárom a Trojicou, na skok od Starého a Nového zámku, v stredovekom meštianskom dome rovno oproti radnici. Vybrať si môžete z troch farebných izieb. Ak hľadáte pekný a čistý apartmán s prijemnou atmosférou, so skvelou záhradou s dostatočným súkromím, pár minút od historického centra, ale schovaný v tichej a pokojnej uličke, určite si vyberte Dom na Schodoch. Zaujímavé ubytovanie tiež určite poskytuje aj Apartmán U lenivého kocúra kde nájdete krb, dobre vybavenú kuchyňu, posedenie a súkromnú kúpeľňu.

Milovníci umenia a kultúrne živly

Ak ste kultúrny a umelecký „freak“, Banská Štiavnica je pre vás to pravé orechové. Štiavnica je známa svojim bohatým kultúrnym životom. V uličkách mesta môžete stretnúť maliarov so stojanmi, fotografov, z času na čas natrafíte na ľudí v historických kostýmoch alebo pouličný happening. Je fotogenická a akoby nedotknutá časom: nie je tu jediný semafor, ani billboard. V štýlových kaviarňach a krčmičkách nájdete muzikantov. V Štiavnici sa vždy niečo deje. Svoju umeleckú dušu musíte určite potešiť aj prostredím, v ktorom sa ubytujete. Máme pre vás zopár skvelých návrhov. Gavalier Design Rooms sa nachádza v zrekonštruovanej historickej budove Joergesov dom v centre Banskej Štiavnice. Joergesov dom bol postavený v 16. storočí v období renesancie. V objekte sa okrem ubytovania nachádza kaviareň so širokou škálou vynikajúcich dezertov z vlastnej výroby, cukrárenská manufaktúra, veľká terasa vhodná na letný nábytok, banícka galéria. Jedným z obyvateľov domu bol typograf Joerges, ktorý tu tiež zriadil dielňu. Narodila sa tu herečka Emília Vášáryová, významná členka Slovenského národného divadla.

Umeleckým dušiam sa tiež určite bude páčiť v Divná pani Luxury Gallery Rooms, vďaka architektonickému riešeniu členitého priestoru ale aj  obrazom a zaujímavým knihám, ktoré sú takmer všade. Chcete bývať vo vlastnom domčeku? Tak si rezervujte pobyt v dovolenkovom dome Stará mýtnica, v ktorom sa to len hemží dokonalými detailmi a umeleckými skvostami, ktoré vyrábajú v útulnom domčeku dobrú energiu.

Chcete na dovolenke športovať? Žiadny problém!

Priamo v meste alebo v jeho blízkom okolí nájdete naozaj rozmanité možnosti športové vyžitia. Cestná či horská cyklistika, zimná a pešia turistika, kúpanie a wellness, korčuľovanie, ryby, kone, adrenalín… a mohli by sme pokračovať ešte dlho. Dôležité je si k aktívnemu pohybu počas dňa dopriať pohodlné ubytovanie s relaxom a oddychom v útulnom prostredí a pohodlí. Hoteli Sitno v neďalekých Vyhniach je rajom nielen pre unavených športovcov ale aj pre deti, ktoré si prídu na svoje v bazénoch, v dvojpodlažnom detskom mega kútiku, umeleckom štúdiu či súkromnom kine. Rodičia si zatiaľ môžu oddýchnuť vo wellness & spa centre, na golfovom ihrisku či v priľahlých reštauráciách a baroch. Wellness nájdete aj v hoteli Grand Matej priamo v Štiavnici, v hoteli Salamandra, ktorý je uprostred moderného lyžiarskeho strediska Salamandra Resort v pôvabnom prírodnom prostredí Štiavnických vrchov. Počas pobytu v hoteli sa môžete nechať vymasírovať hydromasážnymi tryskami v bazéne. Zrelaxovať môžete v hotelovej parnej alebo fínskej saune. Ak hotel navštívite spolu s vašimi ratolesťami, vyblázniť sa môžu v bazéne na šmykľavke. Milujete lyžovanie, cyklistiku a turistiku? Villa Žakýl sa nachádza v malej dedinke Podhorie na odľahlom mieste, kde je pokoj a krásny výhľad na krásu okolitej prírody. Turistické chodníky sú veľmi dobre značené, luky sú pokosené, v lese je poriadok. Hotel DARO v obci Hodruša-Hámre obklopenej Štiavnickými vrchmi ponúka športuchtivým tenisové kurty, požičovňu bicyklov či útulné wellness.

Mnohí ľudia hovoria, že Štiavnica je najkrajšie mesto na Slovensku. Niektorí dokonca hovoria, že vyžaruje určitú mágiu či mystickosť. V čom je jej čaro? To sa asi z článku nedozviete… Najlepšie je ísť sa presvedčiť na vlastnej koži… Tak čo? Stretneme sa v Štiavnici?