Vyberte stranu

Na dovolenku si všetci chodíme oddýchnuť od bežných starostí. Dvojnásobne to platí pre rodičov. Tí často po šichte v práci, zarezávajú ešte doma s deťmi – učenie, krúžky, voľnočasové aktivity a podobne. Je pravdou, že ako rodič, sa pri hľadaní dovolenkovej destinácie a ubytovania pozeráte na úplne iné veci. Aký je k hotelu prístup s kočíkom? Je tam výťah? Majú v záhrade aspoň malé ihrisko a v reštaurácii detské menu? Nároky na ubytovanie sa u rodičov menia s vekom ich detí, ale asi najviac rozhodovanie definujú priority rodičov.

Detské ihrisko

Majitelia ubytovacích zariadení sa naozaj snažia pripraviť pohodlie pre rodiny s deťmi. Asi najjednoduchšie je namontovanie bezpečného ihriska pre deti, ktoré majú vždy veľa energie a ešte pred raňajkami sa stihnú „zastaviť“ na preliezke či šmykľavke. Detské ihrisko pod mohutnými ihličnanmi nájdete v Hoteli Mikulášska Chata v tichom prostredí Nízkych Tatier, kde sa môžete ubytovať v priestranných rodinných izbách. Premakané detské ihrisko, hojdačky a detský kútik dokonca aj s mini ZOO vybudovali v lesmi obklopenom Penzióne Hoffer, ktorý sa nachádza v pokojnej oblasti Nitra – Zbehy, len 5 km od centra Nitry. Ak máte s rodinkou radi súkromie, určite sa vyberte do drevených chatiek Chalúpkovo v Liptovskej Štiavnici pri Ružomberku. V štýlovej chatke nájdete krb, súkromnú terasu či kuchynský a jedálenský kút. Okrem detského ihriska nebudete mať v tejto lokalite núdzu ani o ďalšie letné alebo zimné aktivity.

Radi sa s deťmi kúpete?

Ak sú vaše deti skôr vodné ako suchozemské živly, je pre vás na dovolenke určite dôležitý bazén. Alebo preferujete priamo aquapark s najrozličnejšími šmykľavkami a tobogánmi? Na Slovensku máme naozaj skvelý výber! Hotel AquaCity Seasons sa rozprestiera na dvoch poschodiach a je súčasťou centra AquaCity Poprad – aquapark s 13 vonkajšími a vnútornými bazénmi, tobogánmi, atrakciami a wellness centrom. Hotel je známy vďaka svojmu štýlu, komfortu a výbornému pomeru ceny a kvality, rovnako ako vďaka svojmu ekologickému prístupu. Chatky Tatralandia sa nachádzajú priamo v areáli aquaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Ponúkajú vám ubytovacie jednotky s možnosťou vlastného stravovania, recepciu s nepretržitou prevádzkou, reštauráciu, bar, detské ihriská, 5D kino, bowling a požičovňu bicyklov. Aquapark ponúka 14 bazénov, 28 šmýkačiek a toboganov, zábavné atrakcie, tropický raj, reštaurácie, Wellness & Spa a Surf Waves. V okolí aquaparku sa môžete ubytovať napríklad aj v rodinných izbách Penziónu Rotunda alebo v Penzióne Mária, kde majú okrem detského kútika a záhrady s detským ihriskom aj vlastný bazén. Vodné dobrodružstvá po celý rok môžete zažiť v Aquaparku Senec, kde prevádzkujú 12 bazénov, z toho 6 je v prevádzke celoročne. Ubytovanie v rodinných izbách poskytuje cez cestu vzdialený moderný Hotel Senec Lake & Aqua Resort, ktorý má vlastnú pláž na brehu Slnečných jazier v Senci a ponúka celodenný animačný zábavný program pre hostí všetkých vekových kategórií.

Zaujímavé ubytovanie priamo nad vodou jazera tiež ponúkajú apartmány v chatkách Bora Bora na Slnečných jazerách. Na východnom Slovensku v obci Kaluža je tiež veľmi obľúbený Vodný svet Thermal ŠÍRAVA, ktorý ponúka štyri vnútorné a štyri vonkajšie bazény. Ubytovať sa môžete v pohodlných izbách a apartmánoch Hotela Thermal Šírava, ktorý sa navyše nachádza pri vodnej nádrži Zemplínska Šírava. Objavte relax a top starostlivosť v srdci Liptova v holistickom hoteli Galeria Thermal Bešeňová, ktorý sa nachádza priamo v areáli Vodného parku Bešeňová.

Obklopení prírodou

Hovorí sa, že deti dnes nevedia rozoznať smrek od borovice a sú presvedčené, že medvede žijú v ZOO. Je pravdou, že najmä deti z mesta majú slabší prehľad o živote v úzkom spojení s prírodou, ak sa o opak nepostarajú práve rodičia. Možnosti v okolí mesta sú vždy obmedzené a preto práve počas dovolenky sa naskytá priestor na lepšie preskúmanie „tvrdého“ a dobrodružného života v prírode. Ideálne podmienky na poznávanie divokej prírody spolu s deťmi, ale aj relaxovanie v obklopení upokojujúcich scenérií vám poskytne Chata u sovicky Malino Brdo pri Ružomberku, kde nájdete útulné zariadenie chaty či slnečnú terasu alebo len 100 metrov vzdialený vlek. Pobyt v Chate Baba Yaga v Ždiari môžete spojiť nielen s výletmi do prírody alebo do neďalekej Belianskej jaskyne, ale aj s napínavými príbehmi o Babe Yage, ktorá chodí chatu pravidelne kontrolovať ???? Napriek tomu, že sa Chata Maco pri Liptovskom Mikuláši nachádza v úplnom lone panenskej prírody v obklopení smrekov a divočiny, ponúka návštevníkom aj nečakaný komfort vo forme umývačky riadu či práčky, čo určite ocenia najmä mamičky. Dotknite sa slovenských hôr!

Neskutočná Chata Renata poskytuje nezabudnuteľný zážitok už len svojou polohou v panenskej prírode. Na ohnisku vedľa chaty si opečiete samé dobroty no a z nočnej oblohy pôjdete do kolien! Nádhernú prírodu Slovenského raja môžete objavovať spolu s vašimi deťmi pešo, na bicykli ale napríklad aj z kanoe. Ubytovanie vám poskytne pohodlná Chata Pohoda Slovenský Raj Čingov s vonkajším grilom v záhrade alebo Chata u Gregora v Slovenskom raji s troma spálňami, vybavenou kuchyňou s umývačkou riadu a mikrovlnnou rúrou a dvoma kúpeľňami.

Komplet rodinka aj s domácim miláčikom

Milujete svoje zvieratká a chcete s nimi stráviť aj dovolenku? Ani na Slovensku to nie je veľký problém, mnohí majitelia ubytovacích zariadení poskytujú ubytovanie aj pre vaše psíky či mačičky. Veď aj domáci miláčikovia musia spoznávať nové miesta a zrelaxovať, no nie? Domáce zvieratká veľmi radi privítajú napríklad v Penzióne Šuštiak, ktorý okrem krásneho výhľadu na Malú Fatru ponúka aj športové vyžitie pre celú rodinu. Veľkú záhradu s detským ihriskom a trampolínou si užijú vaše ratolesti a vy si môžete zmerať sily v stolnom tenise či billiarde. Ubytovanie v alpskom štýle ponúka Penzión Limba, ktorý sa nachádza v idylickom prírodnom prostredí na polceste medzi Liptovským Mikulášom a najväčším slovenským lyžiarskym strediskom Jasná. Penzión Limba bude tiež vyhovovať najmä aktívnym ľuďom. V blízkosti penziónu nájdete detské ihrisko, stôl na stolný tenis, ako aj ihriská na basketbal a bedminton. Požičovňa bicyklov sa nachádza 100 metrov od penziónu. Útulná Chalúpka u Babičky v Ždiari vás privíta koláčikmi a vínkom, teda aspoň podľa hodnotení spokojných hostí. Užiť si môžete tiché a príjemné prostredie s úžasným výhľadom alebo aj romantický večer pri kachliach. Vyznávači turistiky a lyžovania si určite prídu na svoje! Penzión Furkotka je situovaný v centre Štrbského Plesa, len 200 metrov od jazera a má panoramatický výhľad na Vysoké Tatry. Ubytovanie ponúka v rodinných izbách a v reštaurácii sa podávajú typické slovenské špeciality i pokrmy medzinárodnej kuchyne. Rodičia menších detí určite ocenia detský kútik.

Deti sú naša budúcnosť, nechajme ich ohmatať si tento náš krásny svet, nech spoznávajú čo najviac. Potom z nich vyrastú uvedomelí a rozhľadení dospeláci, ktorí budú v podobnom duchu zase vychovávať ďalšie a ďalšie generácie.