Vyberte stranu

Jeseň, asi najfarebnejšie ročné obdobie, nás svojimi plnými sýtymi farbami láka do prírody. Objavovať jej premeny a nádheru môžete po celom našom krásnom Slovensku. Začať môžete v našich veľhorách Vysokých Tatrách, pokračovať môžete cez úžasné Donovaly, nádherný Slovenský raj a skončiť napríklad na Žiarskej chate. Tak šup šup, obuť nepremokavé topánky a hor sa na výlet!

Niektoré chaty sú naozaj jedinečné

Potrebujete načerpať sily a prečistiť kyslíkom svoje pľúca? Ideálna je návšteva Zamkovského chaty, kde sa môžete aj posilniť vynikajúcim chatárskym čajom a obľúbenými dobrotami. Nachádza sa v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1 475 m.n.m. v malebnom vysokohorskom prostredí. Z Hrebienka ste za hodinku tam a určite zoberte so sebou aj deti! Po ceste môžete stretnú nosičov a obdivovať ich povolanie. Zamkovského chata, najnižšie položená horská chata vo Vysokých Tatrách, je otvorená celoročne a okrem výborného občerstvenia poskytuje neskutočné výhľady na okolitú krajinu. Počas cesty na chatu môžete tiež obdivovať Obrovský vodopád, jeden k najväčších vodopádov v celých Vysokých Tatrách a dych vám vyrazí aj pohľad do tatranskej kotliny. Ak potrebujete akúkoľvek pomoc, určite ju nájdete u chatárov, ktorí sú vám ochotní poskytnúť potrebné útočisko aj pomoc. Vhodné ubytovanie pre tento výlet nájdete v Novom Smokovci v luxusných a pohodlných apartmánoch APLEND Vila Olívia alebo v Apartmáne Liana Hrebienok C106 v srdci Starého Smokovca odkiaľ máte všade blízko. Ak vám viac učarila Veľká Lomnica, nenechajte si ujsť ubytovanie v moderných apartmánoch GOLDENapartment a vo Veľkom Slavkove sa budú na vás tešiť čarovné chatky APLEND Chaty Tatry Holiday.

Hor sa na Horehronie

Niektorí turistikujú len kvôli krásnym výhľadom a niet sa im čo čudovať. Ak patríte medzi výhľadomilcov aj vy, určite sa vyberte na Novú hoľu, jeden z najznámejších vrchov Veľkej Fatry. Vypína sa nad obcou Donovaly vo výške 1 361 m.n.m. a ponúka neopakovateľné výhľady na panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Výstup na Novú hoľu nie je náročný (prevýšenie 393 metrov)a bude vám trvať asi hodinku a pol po červenej značke od rekreačného strediska Donovaly. Ak vám nebude stačiť panoráma, vybehnite si na blízky kopec Zvolen (1 402 m.n.m), ktorý ponúka krásne výhľady najmä východným smerom na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Salatín. Svoj nezameniteľný pôvab vám predvedú aj také dominanty ako Ostredok, Ploská, Krížna alebo Čierny Kameň. Ak ste sa už rozhodli navštíviť Horehronie, ubytujte sa v Ski apartmánoch Spiežovec, Donovaly. Za priaznivého počasia si tu môžete ugrilovať špecialitu na grile, opiecť špekáčiky na ohnisku a posedieť v záhradnom altánku, zatiaľ čo deti sa budú hojdať a preliezať. Apartmánový dom Spiežovec ponúka okrem ubytovania saunu, možnosť zahrať si stolný tenis alebo biliard.

Nová hoľa, Wikipedia

Žiarska dolina je plná prekvapení

5 čarovných kilometrov, tak by sme mohli nazvať túru na Žiarsku chatu, ktorá predstavuje vstupnú bránu do Žiarskej doliny a Roháčov. Ako jediná vysokohorská chata Západných Tatier z liptovskej strany (1325 m.n.m.) vám celoročne ponúka miesto na oddych, občerstvenie či prekrásne výhľady. Pri chate nájdete pietne miesto venované obetiam horských nešťastí Západných Tatier, alebo vás zaujmú neďaleké Šarafiové vodopády či ďalšie možnosti turistiky ako Smutné sedlo, Žiarske sedlo, Baníkov či Baranec. Navštíviť môžete aj zaujímavú Medvediu štôlňu, jediné sprístupnené staré banské dielo, a to v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca. Ubytovanie v blízkosti žiarskej doliny nájdete v súkromnej Chate Margitka pre 11 hostí, ktorá sa nachádza v dedinke Dúbrava. Pre menšiu partiu odporúčame Chatu Vista v Demänovskej doline, ktorá je zrekonštruovaná v retro štýle a nájdete tam všetko potrebné pre dokonalú dovolenku s priateľmi či rodinou. V Liptovskom Trnovci si postavili pre hostí úžasné drvené Liptovské Chaty, ktoré ponúkajú pohodlie, súkromie a výhľady na okolité hory.

Ilustarčný obrázok

Unikátny Tomášovský výhľad

Všetky turistické trasy v Slovenskom raji sú rajom pre turistov, každá svojím jedinečným spôsobom a Tomášovský výhľad nie je výnimkou. Na tento skalný výstupok terasovitého tvaru vo výške 667 m.n.m. sa určite vyberte aj s menšími deťmi, je to ľahko zvládnuteľná túra a výhľad naozaj stojí za to. Tvoria ho strmé vápencové skalné bloky, najvrchnejšia časť tohto vrchu ma charakter plošiny a práve tá nesie názov Tomášovský výhľad. Z plošiny je možné vidieť Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka a pri dobrej viditeľnosti dokonca štíty Vysokých Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie časti národného parku, skalné steny tiež využívajú horolezci. Možností ubytovania v blízkosti je neúrekom, vyskúšajte napríklad chatu s príznačným názvom Chata Raj v Hrabušiciach, ktorá svojim hosťom ponúka maximálny komfort v 3 izbách s ôsmimi lôžkami.

Turistika na jeseň má svoje farebné čaro. Nepremeškajte možnosť vybehnúť do okolitej prírody a oddýchnuť si od bežných starostí.