Vyberte stranu

Tento náš obrovský Svet v sebe skrýva nespočetné množstvo krás a zaujímavostí. Svetová organizácia UNESCO sa od roku 1945 snaží vytvoriť zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta. Ani Slovensko nie je výnimkou. Viete, čo všetko tam patrí?

Gotická perla Šariša

Na východe nič nie je? Omyl! A aký veľký! Len málo miest na Slovensku sa môže pochváliť takým množstvom mimoriadne vzácnych pamiatok ako práve východoslovenské mesto Bardejov. Obdivovať tu môžete mestské opevnenie, obdĺžnikové námestie obkolesené pôvodnými meštianskymi domami, ale najmä pozoruhodný gotický kostol Bazilika minor sv. Egídia zo 14. storočia spolu s goticko-renesančnou budovou mestskej radnice. Takmer 800-ročná história mesta očarí naozaj každého. Ak si chcete pozrieť všetko a popritom si oddýchnuť, napríklad v svetoznámych Bardejovských kúpeľoch, odporúčame vám na pár dní sa aj ubytovať. Výborné hodnotenie má Hotel pod Bránou s vkusným, štýlovým a luxusným zariadením, ktorý je od centra vzdialený len 300 metrov. Ak dávate prednosť skôr modernému štýlu ubytovania, zamilujete si hotel B&B ALIBI. Ubytovanie v lone nádhernej prírody a relax vo vyhrievanom bazéne si zase vychutnáte v apartmánovom hoteli Apart-club Zora priamo v Bardejovských kúpeľoch.

Unikátne sakrálne poklady

Šikovní stavitelia z minulosti predviedli svoje schopnosti a na území Slovenska postavili viac ako 40 jedinečných drevených sakrálnych stavieb, z ktorých osem je zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mnohé z týchto drevených rímsko-katolíckych kostolíkov sú dodnes využívané na náboženské obrady. Ich vzácnosť spočíva v tom, že sú postavené iba z dreva, bez použitia jediného kovového klinca. Z Bardejova to máte na skok do Hervatova, Ladomirovej či Bodružalu, kde spomínané sakrálne skvosty môžete obdivovať. Ubytovanie pri Zemplínskej Šírave v Hoteli Glamour alebo v Hoteli Thermal ŠÍRAVA vám umožní nielen návštevu kostolíka v Ruskej Bystrej, ale tiež dovolenkové vyžitie na najväčšej východoslovenskej vodnej priehrade. Cestou na Oravu sa určite zastavte v kežmarskom Boutique Hoteli Hviezdoslav, kde nezabudnite navštíviť barokový drevený Kostol sv. Trojice, ktorý v sebe ukrýva okúzľujúce drevorezby, nádherný mohutný drevený oltár a vzácny kostolný organ. No a potom šup šup obdivovať pýchu oravského mesta Tvrdošín a jeho gotický drevený Kostol Všetkých svätých so vzácnym barokovým oltárom. Cestou do Leštín, kde nájdete drevený artikulárny kostol s bohato zdobeným interiérom a nástennými kvetinovými maľbami, sa zastavte v Top Penzióne Marína v Oravskom Podzámku, kde oceníte útulné ubytovanie, dobrú kuchyňu a milý personál. Posledným skvostom na vašej ceste bude drevený artikulárny kostol z roku 1726 neďaleko obce Hronsek s jeho zvláštnou hrázdenou konštrukciou a nevšedným oltárom.

Magické a mystické miesto

Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia sa do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO dostali v roku 1993. Historické mesto na strednom Slovensku s výrazne multikultúrnou minulosťou netreba nikomu zvlášť predstavovať. Jeho význam v minulosti ako aj v súčasnosti je nepopierateľný. Ak ste ešte neboli v Štiavnici, musíte to rýchlo napraviť! Určite navštívte štiavnické tajchy, kalváriu a nespočetné množstvo útulných kaviarničiek umiestnených v neskutočných architektonických priestoroch. Keďže je v meste toho na pozretie viac, hlavu môžete skloniť napríklad v apartmánoch Strieborný dvor, kde môžete obdivovať kvalitné nábytky, luxusné postele, krásnu kuchyňu aj kúpeľňu, ako aj veľa pekných historických doplnkov z kože, saténu, brokátu či mušelínu. Ak milujete výhľady, určite nemôžete obísť Penzión na Kopci. Najmä ten nočný vás dostane! Alebo chcete byť v centre diania? Tak pre vás je tu ubytovanie FRAUENBERG, kde môžete bezplatne zaparkovať aj svojho štvorkolesového tátoša.

Tradície a neopakovateľná história

Ak vás zaujíma, ako žili naši predkovia, nemôžete obísť pôvabnú dedinku na Liptove Vlkolínec, ktorá predstavuje najzachovalejšiu pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry na Slovensku. Okrem ľudových tradícií tu môžete obdivovať drevenú dvojpodlažnú zvonicu z roku 1770, cennú zrubovú studňu z roku 1860 alebo barokovo klasicistický rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie. Liptov okrem krásnej histórie v podobe Vlkolínca poskytuje nepreberné možnosti ďalších dovolenkových aktivít. S rodinkou sa môžete uchýliť do penziónu Sidorovo pri Ružomberku, kde si hostia chvália najmä vynikajúcu kuchyňu. Ak si najviac oddýchnete obklopení prírodou, budete určite spokojní v Hoteli Granit Smrekovica – Horský rezort v Liptovskej Osade alebo v malom penzióniku s útulným wellness v dedinke Liptovské Revúce Wellness privát Štyri Lipy.

Poklady Spiša

Spišský región patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Jeho výnimočnosť umocňuje komplex tvorený Spišským hradom, Spišskou Kapitulou, Spišským Podhradím a Kostolom sv. Ducha v Žehre. Zachovalosť a výnimočnosť týchto vzácnych pamiatkových súborov je prísľubom neopakovateľného zážitku. Do celej mozaiky zapadá stredoveké kráľovské mesto Levoča s množstvom vzácnych architektonických pamiatok. Dokonalý estetický zážitok sľubuje najmä Chrám sv. Jakuba s unikátnym dreveným gotickým oltárom z dielne Majstra Pavla z Levoče, ktorý je so svojou výškou 18,62 m najvyšším oltárom svojho druhu na svete. Ako inak bývať v Levoči ako štýlovo? Boutique hotel Pracháreň má úžasné prostredie v renovovanej historickej budove stredovekej prachárne, bývanie útulného chatového typu ponúka Želený domčúrik a osvieženie v bazéne si môžete vychutnať v Resorte Levočská Dolina. Na Spiši poskytuje zaujímavé ubytovanie s nádychom histórie a výhľadom na Spišský hrad Penzion St. Martin, bazén a sauny si môžete užiť v Hoteli Čingov odkiaľ je výborný prístup k turistickým trasám Slovenského raja, alebo ak milujete drevo a kone, doprajte si dovolenkový oddych v krásnom prostredí penziónu Ranč u Trapera v Hrabušiciach.

Ďalšie slovenské UNESCO poklady

Naše podzemné bohatstvo obdivujú turisti s celého sveta! Navštívili ste už slovenské jaskyne? Jedinečná krása unikátnych umeleckých diel vytvorených prírodou berie dych! Ak sa ubytujete v zaujímavej a štýlovej VILLA ANGEL v Rožňave, máte to na skok do Krásnohorskej jaskyne, ale aj do jedinečnej Ochtinskej aragonitovej jaskyne, Gombaseckej jaskyne aj do známej Domice na maďarských hraniciach. Ďaleko to nemáte ani do neopakovateľnej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá patrí k svetovým unikátom vďaka nevídanej ľadovej výplni, tvorenej viac ako 110-tisícami kubických metrov ľadu s hrúbkou až do 25 metrov. Ešte viac na východ sa nachádza Jasovská jaskyňa, kde sa vďaka 90-98 % vlhkosti uskutočňujú ozdravné speleoklimatické pobyty.

Karpatské bukové pralesy predstavujú jedinečné pôvodné lesy, ktoré neboli zasiahnuté civilizáciou. Sú ukážkou toho, ako vyzerali lesy pred stáročiami. Pralesy Stužica, Rožok a Havešová sa nachádzajú v najmladšom slovenskom Národnom parku Poloniny, rozprestierajúcom sa v Bukovských vrchoch na východe Slovenska. Vihorlatský prales leží v najlesnatejšej chránenej krajinnej oblasti Slovenska vo Vihorlatských vrchoch. Oba pralesy sú príjemne dostupné napríklad zo Sniny, kde je obľúbený Hotel Bystrá s výbornou reštauráciou.

Neodmysliteľnou súčasťou slovenskej histórie a bohatej ľudovej kultúry je typický dychový hudobný nástroj – fujara, ktorý spoločne s jej clivou baladickou hudbou zaradila organizácia UNESCO v roku 2005 do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Okrem nádherného špecifického zvuku má fujara aj obrovskú umeleckú hodnotu. Nielen komplikovaná výroba, ale aj  jedinečná a fascinujúca ornamentálna výzdoba si vyžaduje veľkú zručnosť a tvorivosť.

Užívajte si jedinečnosť našej krásnej krajiny a odhaľte jej tajomstvá, ktoré nám hrdo ukazuje. Spríjemnite si objavovanie jej pokladov v ubytovacích a reštauračných zariadeniach po celom Slovensku!