Vyberte stranu

Dnes je dovolenka na Slovensku viac ako aktuálna. Ale za čím ísť? Budete oči otvárať, koľko zaujímavostí na Slovensku máme! Pre veľkých aj malých, vonku alebo vnútri, platené či zadarmo, všetky atrakcie sú tu pre vás! Jaskyne, parky, fontány, jazerá, záhrady, prírodné zaujímavosti či regionálne produkty… existujú naozaj najrôznejšie ciele cestovania po Slovensku. Prírodné alebo ľuďmi vytvorené atrakcie vo vás vzbudia obdiv, ohromenie, radosť aj pýchu na to, že pochádzate z neuveriteľnej krajiny SLOVENSKO. Objavte s nami 7 zaujímavostí, ktoré môžete počas svojej dovolenky preskúmať.

Ohromujúce výhľady

Ľudí odjakživa lákalo dostať sa na najvyššie miesto a odtiaľ pozorovať okolitú krajinu. Čo však vtedy, ak sa v blízkosti žiadny kopec nenachádza? Našťastie sme my ľudia vynaliezaví a sami sme si postavili rozhľadne, odkiaľ si vychutnávame nezabudnuteľné výhľady. Rozhľadňa pri Kráľovej studni ponúka nádherné pohľady na celý Čergovský hrebeň, vrch Busova, Magury, okolité obce a aj poľskú Javorinu. Neopakovateľné, ale úplne iné výhľady môžete zažiť z hvezdární. Rajom pre milovníkov hviezdnej oblohy sú Kysucká hvezdáreň, Vihorlatská hvezdáreň a nadšencov neznámeho tiež radi privítajú aj na najvyššom mieste na Slovensku v Observatóriu na Lomnickom štíte.

Naše, domáce…

Ak patríte medzi milovníkov čokolády, určite sa zastavte na ochutnávku jedinečných čokoládových produktov v trenčianskej BON BON Chocolaterii, alebo v Čokoládovom kráľovstve Nestville Chocolate v Hniezdnom, kde návštevníci môžu pri šálke horúcej čokolády cez sklo pozorovať, ako sa čokoláda priamo vyrába. Ak viac obľubujete produkty z hrozna, vyskúšajte nezabudnuteľný zážitok vo forme ochutnávky tokajského vína v stredovekej pivnici v sprievode profesionálneho someliéra TOKAJ MACIK WINERY v Malej Tŕni. Z ďalších destinácií pre fajnšmekrov a gurmánov spomeňme Pivovar Vŕšky v Terchovej, Ovocinár Skalica či Salaš Udiča, kde bude každý ústa otvárať!

Prírodné osvieženie

Obľubujete kúpanie v prírodných vodných nádržiach? Slovensko ich má naozaj požehnane, stačí si len vybrať lokalitu. Zaujímavý je napríklad Baťov kanál a jeho turistická vodná cesta, kam sa môžete vybrať aj s deťmi. Ak máte radi teplú vodu, vyskúšajte vodnú nádrž Ružiná pri Lučenci, ak naopak preferujete poriadne osvieženie, navštívte Šútovské jazero, ktoré vzniklo zaplavením kameňolomu. Hlboké je 15 metrov a disponuje tyrkysovo priezračnou vodou. Ale pozor, voda je naozaj studená!

Neopakovateľná príroda

V zoologickej či botanickej záhrade bol už snáď každý. Ale na Slovensku máme ďalšie unikátne projekty pre zvieratá aj rastliny. Stromy a rastliny z celého sveta môžete vo voľnej prírode obdivovať v arborétach Kysihýbel, Borová hora, Liptovský Hrádok či v unikátnom parku v Turčianskej Štiavničke so systémom teplických serpentín, ktoré boli vybudované v 19. storočí grófom Révayom.  V Topoľčiankach zase bok po boku žijú najväčšie európske cicavce v jedinečnej Zubrej zvernici a vyšľachtené plemenné kone v národnom žrebčíne, ktorý môžeme právom označiť za kultúrne dedičstvo národa.

Podzemné nádhery

Jaskyne sú neoddeliteľnou súčasťou prírodného dedičstva na Slovensku. A ak sa dobre cítite pod zemou, určite ste už navštívili tie najznámejšie: Driny, Dobšinská ľadová či Demänovská jaskyňa slobody. Každá jesvojím spôsobom nádherná, ale svoje očarujúce tajomstvá nájdete aj v menej známych podzemných prírodných chrámoch. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná svojho druhu v strednej Európe, pričom na celom svete je podobných jaskýň len niekoľko. Jej aragonitová výzdoba vo forme ihličkových, špirálových a obličkových útvarov podobných trsom koralov nie je veľká, ale o to cennejšia. Určite stojí za návštevu!

Prší, prší len sa leje

Urobte deťom zábavný program aj keď sa vonku čerti ženia. V tvorivej dielni Terra Permonia v Banskej Štiavnici sa deti učia hravou formou pracovať s rôznymi technickými zariadeniami, pília, orezávajú, farbia, atď., môžu navštíviť mašinkáreň alebo fosforovňu. Určite sa nudiť nebudete! Nuda vám nehrozí ani v únikovej miestnosti Ecsape plan, na jedinečnej lego výstave v Bricklandii, vo veternom tuneli Hurricane Factory či vo fascinujúcom svete optických klamov Galéria ILUSIA.

Z každého rožku trošku

Kde ešte hľadať zábavu? Ak milujete zvieratká, choďte sa pozrieť do Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej alebo do fascinujúcej Motýlej záhrady, pestrofarebnej oázy kvetov a motýľov. S deťmi sa môžete vyšantiť v Obrovo – zábavnom areáli alebo v priesvitných guliach plávajúcich na vode v AQUAZORBING – Hrabovo. Pre vyznávačov adrenalínu odporúčame vyskúšať Malinô Brdo ski & bike family park alebo Bobovú dráhu Žiarce FUN PARK či splav rieky Orava. Pre obdivovateľov kultúry a histórie je tu Fontána Andyho Warhola Medzilaborce alebo nezabudnuteľný výhľad z Veže baziliky sv. Jakuba v Levoči. Neskutočným svetovým unikátom a prírodným úkazom sú Kamenné gule v Megoňkách, ale úžas vo vás vzbudí aj najstarší a najmohutnejší brest hrabolistý v strednej Európe Brest U Papaji v Makove.